تزئینات خارجی, لامپ خودرو

چرا نور خودرو این قدر اهمیت دارد؟

تمیز کردن اجزای مختلف خودرو
نور داخلی

نور داخلی

چرا نور خودرو این قدر اهمیت دارد؟

برای اینکه به اهمیت نور خودرو پی ببریم کافی است تصور کنیم خودروها هیچ نور و روشنایی ندارند. تصورش هم کمی مشکل است. شب ها هیچ راننده و عابری متوجه نمی شود که چه خودرویی و در چه جهتی در حال حرکت است. یک چیز فوق خطرناک! هم برای رانندگان، هم برای عابران.

حتی در طول روز که خودرویی می خواهد به یک سمت بپیچد یا تغییر مسیر دهد، بازهم مشکل آفرین خواهد شد. زمانی که یک خودرو ترمز می کند، خودروی عقب متوجه نمی شود و این مساله بازهم خطرساز است.

چراغ خودرو و نور بسیار با اهمیت است. چراغ خودرو انواع مختلفی دارد که بنا به موارد استفاده، نوع آن تفاوت پیدا می کند. به عنوان مثال چراغ جلو خودرو، چراغ عقب خودرو، چراغ مه شکن، چراغ ترمز، چراغ راهنما، چراغ سقفی داخل خودرو و…

هر شخص می بایست بنا به نوع و مدل خودرو و همچنین با توجه به محل مورد نیاز خودرو، نسبت به تهیه آن اقدام نماید. بعنوان مثال چراغ مه شکن معمولا روی سپر نصب می شود.

در حال حاضر شرکت های خودروسازی بزرگ برای خودروهای گران قیمت خود، آپشن جدیدی را تعبیه کرده اند به نام “نور خودکار” یا “Auto light”  که این امکان را به خودرو می دهد که با توجه به نور محیط شدت نور خودرو را تنظیم کند. این سیستم هوشمند بوده و بصورت کاملا خودکار این اتفاق می افتد. با استفاده از سنسورهای نور تولید شده و میزان روشنایی فضا را با استفاده از این سنسورها اندازه می گرد و در صورتیکه نور فضا کافی نباشد و احساس کند که تاریک است بصورت خودکار روشن می شود. و برعکس زمانی که نور فضا زیاد باشد، خاموش می شود.

این سیستم قابلیت نصب بر روی انواع خودرو را دارد. هم خودروهای داخلی هم خودروهای خارجی.

مزایای استفاده نور خودکار در خودرو:

  • استفاده از نور auto light باعث می شود که تصادفات کاهش پیدا کنند.
  • افرادی که معمولا فراموش کار هستند و خاموش و روشن کردن چراغ را فراموش می کنند می توانند از این چراغ ها استفاده کنند.
  • باعث بهبود نوردهی و تمرکز بهتر راننده در زمان رانندگی می شود.
  • دیگر به علت روشن نیودن چراغ داخل تونل و یا … جریمه نخواهید شد.
  • محافظت از باطری خودرو
  • افزایش طول عمر باطری

 

چراغ راهنما

محل قرار گیری آن در اطراف چراغ جلو و عقب خودرو قرار دارد. راننده با روشن کردن آن می تواند به سایر خودروها جهت تغییر مسیر خود را اعلام کند.

 

چراغ-عقب

چراغ-عقب

چراغ‌ عقب خودرو

این چراغ به راننده های عقب کمک می کنند تا در زمان تاریکی بدانند که چه میزانی با خودروی شما فاصله دارند.

چراغ‌ روز

این نوع چراغ که نورشان متناسب روز است با چرخاندن دسته روشن می شوند. این نوع چراغ امروزه در سراسر جهان استفاده می شود و بسیار پر کاربرد است. اما متاسفانه در کشور ما زیاد استفاده نمی شود.

چراغ‌‌های ترمز 

این چراغ در زمان کم کردن سرعت راننده در واقع با فشار دادن پدال ترمز روشن می شود. کاربرد آن برای سایر رانندگان است تا اطلاع از کم کردن سرعت خودروی شما پیدا کنند. در صورتیکه این چراغ خراب شده باشد حتما رانندگان دیگر دچار دردسر خواهند شد. چون آنها از کم کردن سرعت شما و یا ترمز ناگهانی تان مطلع نخواهند و با همان سرعت رانندگی خود را ادامه خواهند داد و خطر تصادف را در پی خواهد داشت.

چراغ‌ خطر خودرو (فلاشر)

زمانی که به دلایلی از قبیل خرابی خودرو یا هر دلیل دیگری نیاز دارید که به سایر رانندگان اعلام کنید که خودروتان مشکل پیدا کرده، از چراغ فلاشر استفاده کنید.

چراغ‌ سقفی داخل خودرو این چراغ ها در داخل خودرو هستند و برای ایجاد روشنایی برای دیگر سرنشینان در مواقع خاص است. نور این چراغ ها (در صورت استفاده زیاد و بی موقع) موجب می شود دید راننده کم شود. بنابراین بهتر است کمتر و تنها در صورت نیاز از آن استفاده شو و تاثیر زیادی بر اهمیت نور خودرو ذارد.

چراغ-مه-شکن

چراغ-مه-شکن

چراغ مه شکن

این نوع چراغ برای بهتر شدن دید راننده در جاده های مه آلود و یا آب و هوای نامناسب، کاربرد دارد. این چراغ ها در پایین سپر قرار می گیرند و میزان نور آن با بقیه چراغ ها تفاوت دارد

بعضی از خودروها هم در قسمت جلو و هم در قسمت عقب مه شکن دارند و برخی مه شکن قسمت جلو را دارند.

چراغ-پلیسی

چراغ گردان

این نوع چراغ معمولا برای رانندگان نیروهای امنیتی و آتش نشانی و نیروهای امدادی مورد استفاده است. به سایر رانندگان اعلام می کند که مسیر را بازکنند تا بتواند هرچه سریعتر به محل مورد نظر برسد. امروزه در چراغ های گردان هم از لامپ های LED استفاده می شود. این چراغ ها معمولا در سه رنگ آبی و زرد و قرمز هستند. البته به همراه این چراغ می توان از آژیر و آمپلی فایر هم استفاده کرد تا کنترل بیشتری روی مسیر داشته باشید.

اهمیت نور خودرو

چراغ پلاک خودرو

این نوع چراغ ها بر روی پلاک های عقب و جلوی خودرو نصب می شوند. با نصب این چراغ ها پلاک ها در هنگام شب به راحتی قابل خواندن خواهند شد .

چراغ‌های خطر

این چراغ در واقع در زمان و شرایط خاص کاربرد دارد.در مواقعی مانند بارندگی، تغییر وضعیت خودرو یا زمانی که نور کم است مثل زمانی که هوا مه آلود است، مورد استفاده قرار گرفته و به سایر رانندگان اعلام می کند که این خودرو در این موقعیت قرار دارد. چراغ های خطر بر روی بدنه و عقب خودرو نصب می شوند و تاثیر زیادی بر اهمیت نور خودرو دارد. در برخی از اتومبیل ها در یک کاسه چراغ جداگانه نصب می شود اما در بعضی دیگر در محل چراغ ترمز قرار می گیرد.

چراغ خوش آمدگویی

این چراغ ها زیر دستگیره درب خودرو نصب می شوند. اما الزامی به وجودشان نیست. بیشتر در خودروهای لوکس و لاکچری وجود دارد.

 

انواع چراغ خودرو

چراغ زنون

داخل این نوع چراغ مقداری گاز زنون تزریق شده که برای شفافیت نور می باشد. و در آن هیچ فلزی وجود ندارد به همین علت خطر سوختن آن تقریبا صفر است.

چراغ نئون

در این نوع چراغ الکتریسیته از یک رشته فلزی کرومی عبور می کند و نور تولید می کند. البته به علت اینکه هیچ اکسیژنی داخل آن وجود ندارد، گرمای بالای بوجود آمده اشتعال ایجاد نمی کند.

 

هالوژنی

چراغ های هالوژنی از لامپ های رشته ای استفاده می کنند. این نوع چراغ ها علاقمندان خاص خود را دارد.

 

LED

این نوع لامپ ها بسیار رایح هستند و در طراحی آن از لنز و عدسی به طور همزمان استفاده می شود. این لامپ ها به علت نور بسیار زیادی که دارند بیشتر مورد پسند خودروسواران هستند.

 

لیزری

این نوع لامپ ها که ابعاد کوچکی نسبت به سایر لامپ ها دارند از تکنولوژی لیزر بهره می برند و بسیار پرنور هستند. در خودروهای لوکسی مانند آئودی و بی ام دبلیو استفاده می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.