دسته‌بندی نشده

شمع خودرو را چه زمانی باید تعویض کنیم و چه تاثیری بر سوخت و شتاب خودرو دارد

شمع خودرو را چه زمانی باید تعویض کنیم و چه تاثیری بر سوخت و شتاب خودرو دارد
اکثر مردم در باره در مورد شمع های خود فکر نمی کنند ، با این وجود این قطعات کوچک نقش فوق العاده مهمی در عملکرد ماشین شما دارند. در واقع ، بدون شمع های صحیح ، اتومبیل شما بیش از حد احتمالاً نمی تواند کار کند.

شمع موتور چیست؟

شمع یا Spark Plug در پیشرانه های درون سوز بنزینی وسیله ای است که به منظور وقوع انفجار حتمی ترکیب سوخت و هوا، به هنگام کمپرس شدن این ترکیب، اقدام به جرقه زدن می کند.
شمع (بعضی اوقات ، در انگلیسی بریتانیا ، شمع ، [1] و به طور محاوره ای ، یک شمع) وسیله ای برای انتقال جریان الکتریکی از سیستم احتراق به محفظه احتراق موتور جرقه زنی برای احتراق سوخت فشرده است. / مخلوط هوا توسط جرقه الکتریکی ، در حالی که حاوی فشار احتراق در موتور است. شمع دارای پوسته ای با نخ فلزی است که توسط یک عایق سرامیکی از الکترود مرکزی جدا شده است.
الکترود مرکزی ، که ممکن است حاوی مقاومت باشد ، توسط یک سیم عایق بندی شده به ترمینال خروجی سیم پیچ یا مگنتو متصل می شود. پوسته فلزی شمع به داخل سر سیلندر موتور پیچ می شود و در نتیجه برق می شود.
الکترود مرکزی از طریق عایق چینی به داخل محفظه احتراق بیرون می زند ، و یک یا چند شکاف جرقه ای بین انتهای داخلی الکترود مرکزی ایجاد می کند و معمولاً یک یا چند برجستگی یا ساختار متصل به انتهای داخلی پوسته رزوه شده و ضلع ، زمین را مشخص می کند ، یا الکترود زمینی.

 

انواع شمع خودرو:

انواع شمع خودرو:

انواع شمع خودرو:

1- شمع گرم : این شمع برای موتورهایی با دمای پایین مناسب است. چراکه گرمای خود را به سختی از دست میدهد.
2- شمع سرد : این شمع برخلاف شمع گرم ، برای موتورهایی با دمای بالا مناسب است و پایه ی کوتاهی دارد.
3- شمع نیکلی : الکترودهایی که در این شمع بکار میرود از جنس الیاژ نیکل بوده و طول عمر زیادی ندارد.
4- شمع ایریدیومی : دارای الکترودهاییی از جنس ایریدیوم و پلاتینیوم است.
5- شمع پلاتینیومی : دارای الکترودهاییی از جنس ایریدیوم و پلاتینیوم است.
6-شمع چند الکترودی : این شمع از چند الکترود منفی برخوردار است که طول عمر بالایی دارد.
7 علامتی که باید شمع های خود را جایگزین کنید:

7 علامتی که باید شمع های خود را جایگزین کنید:

7 علامتی که باید شمع های خود را جایگزین کنید:

 1. راه اندازی ماشین سخت است
 2. موتور اشتباه پیدا می کند
 3. این اتومبیل از نظر سوخت کم مصرف می شود
 4. موتور خشن بیکار است
 5. ماشین شما برای شتاب گرفتن تلاش می کند
 6. موتور واقعاً بلند است
 7.  چراغ موتور چک شما روشن است
چرا باید شمع ماشین را تعویض کرد؟
با ایجاد جرقه توسط شمع موتور ، مقادیر ناچیزی از الکترود آن از بین می‌رود، تا ​در نهایت الکترود آن قدر فرسوده می‌شود که دیگر توان ایجاد جرقه برای مشتعل ساختن مخلوط سوخت و هوا را نخواهد داشت.​
نتیجه فرسوده شدن شمع ها عملکرد نامناسب موتور و سیلندر ها و به طور کلی کاهش قدرت موتور و افزایش مصرف شوخت می باشد.
شمع ها چه می کنند؟

شمع ها چه می کنند؟

شمع ها چه می کنند؟

 • موتور شما یک ماشین کاملاً قابل توجه است که برای تبدیل منبع انرژی (بنزین) به حرکت واقعی طراحی شده است. اما چگونه این کار را انجام می دهد؟ پاسخ اصلی است که به عنوان احتراق داخلی شناخته می شود. برای تبدیل سوخت خودروی خود از منبع انرژی پتانسیل به منبع انرژی جنبشی ، موتور شما باید راهی برای آزادسازی آن پیدا کند و این کار را از طریق فرایند احتراق انجام می دهد.
 • چرخه موتور چیزی است که باعث می شود این روند اتفاق بیفتد. در چرخه موتور ، سوپاپ ها سیلندر شما را با مخلوطی از هوا و سوخت پر می کنند ، که در صورت ترکیب بسیار منفجره هستند. هنگامی که پیستون در موتور شما به سمت بالا حرکت می کند ، این مخلوط را فشرده می کند تا زمانی که در یک فضای بسیار کوچک قرار گیرد ، و حتی انرژی بالقوه بیشتری ایجاد می کند. در اوج این فشرده سازی ، موتور شما با یک جرقه کوچک این مخلوط را مشتعل می کند ، و باعث ایجاد انفجاری می شود که پیستون را به سمت عقب برمی گرداند ، میل لنگ را در موتور خود می چرخاند و نیرویی ایجاد می کند که باعث حرکت ماشین شما به جلو می شود.
 • شمع های شما همان جرقه ای است که باعث احتراق مخلوط هوا / سوخت می شود و باعث ایجاد انفجاری می شود که موتور شما را تولید می کند. این شاخه های کوچک اما ساده یک قوس الکتریکی را از طریق دو لید ایجاد می کنند که لمس نمی کنند ، اما به اندازه کافی نزدیک به هم هستند که برق می تواند فاصله بین آنها را بپردازد. شمع های شما ، همراه با تجهیزات الکتریکی و زمانی که آنها را روشن می کند ، بخشی از آنچه به عنوان سیستم اشتعال شما شناخته می شود ، هستند.
 • به طور کلی شمع های شما از مواد بسیار مقاوم ساخته شده اند و قادر به تحمل میلیون ها و میلیون ها انفجار قبل از فرسودگی و یا نیاز به تعویض هستند. اما درست است که با گذشت زمان ، انفجارها و خوردگی منجر به جرقه های کوچکتر یا ضعیف تری می شود که منجر به کاهش کارایی موتور شما می شود و می تواند منجر به مسائل دیگری از جمله سوiring استفاده یا عدم آتش سوزی شود.
  چگونه می توان شمع خراب یا خراب را بررسی کرد:

  چگونه می توان شمع خراب یا خراب را بررسی کرد:

چگونه می توان شمع خراب یا خراب را بررسی کرد:

مرحله 1: سیم برق شمع را جدا کنید. سپس ، اطراف شمع را تمیز کنید تا هنگام بیرون آوردن شمع ، از باقی مانده در محفظه احتراق جلوگیری کنید.
مرحله 2: شمع را با استفاده از سوکت شمع جدا کنید.
مرحله 3: رسوبات نور را از شاخه با استفاده از برس سیمی و پاک کننده پلاگین اسپری تمیز کنید. در زیر دستورالعمل های تمیزکاری کامل را دریافت کنید.
مرحله چهارم: شمع را از نظر رسوبات بسیار سرسختانه ، یا از نظر ترک خوردگی پرسلان یا الکترودهایی که از بین رفته اند ، بازرسی کنید. در صورت وجود هر یک از این شرایط ، شمع را تعویض کنید.
مرحله 5: شکاف شمع را بررسی کنید و در صورت لزوم تنظیم کنید.
مرحله 6: اگر به نظر منظم است ، دوشاخه را تعویض کنید ، مراقب باشید بیش از حد سفت نشوید (حداکثر 15 فوت پوند) و دوباره شمع شمع را دوباره وصل کنید.
مرحله 7: موتور خود را روشن کنید
اگر موتور بخواهد چرخانده شود (حتی برای یک ثانیه) و بمیرد ، پس شما جرقه دارید. این نشان می دهد که مشکل احتمالاً در جای دیگری (سوخت ، کاربراتور ، شیرآلات و غیره) نهفته است. اگر موتور اصلاً روشن نشود ، در این صورت ممکن است مشکلی در سیستم اشتعال شما وجود داشته باشد. اولین کاری که باید انجام شود تغییر شمع است.
شمع خودرو را چه زمانی باید تعویض کنیم:

شمع خودرو را چه زمانی باید تعویض کنیم:

شمع خودرو را چه زمانی باید تعویض کنیم:

شمع های مختلف موجود در بازار دارای عمر مفید متفاوتی هستند. اما به طور معمول باید هر 50 هزار کیلومتر شمع خودرو را تعویض نمود. همانطور که اشاره شد برخی شمع های دارای عمر مفید 90 هزار کیلومتر به بالا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.